پشم سرباره (SLAG WOOL)

پشم معدنی که از مذاب سرباره کوره ساخته می شود. ( استاندارد ملی۸۰ ۸۴ بند۴-۱۶-۳) ازمحصولات جانبی کوره بلند پس ازاستخراج اهن از سنگ هماتیت می باشد بطوره خلاصه طی این فرایند سنگ اهن که خود ترکیبی است از اکسید آهن منگز کلسیم وسیلیکاتها می باشد با اهک و کک وارد کوره بلند شده و پس از احیا اهن و جدا سازی, آهن مذاب از پایین کوره و سرباره از بالای آن خارج می شود .سپس سرباره بدست آمده در دمای ۱۴۰۰درجه سانتیگراد مجددا ذوب شده و پس از عبور از اتومایزر به الیاف مبدل می گردد. اکسید سیلیس sio2 جزاصلی تمامی عایقهای معدنی یکی از عمده ترین مواد تشکیل دهنده پشم سرباره می باشد این مقدار درحدود ۳۶% است و مواد تشکیل دهنده ان عبارتند از:

اکسید سیلیس ۳۶%

اکسید منیزیم ۰.۹۷ %

اکسید اهن ۰.۷۶%

اکسید الومینیوم ۱۰.۴۵%

اکسید منیزیم ۱۰.۹%

اکسید کلسیم ۳۶.۵۶%

اکسید تیتانیم۲.۸۳%

سایر مواد ۱.۵۸%

دارای خواص و درصد خلوص یکنواخت در تمام محصولات می باشد, که از مزایای عمده این محصول است .در کشور های صنعتی جزو پر مصرف ترین عایق های معدنی است .

سیلیس باعث رشته رشته شدن الیاف عایق پشم سرباره می گردد و اضافه شدن در صد سیلیس آن را به سمت پشم شیشه سوق می دهدو کم شدن آن فرآیند رشته ای شدن آنها را به خطر می اندازد .

سر الیاف آن کروی شکل بوده که به همین دلیل باعث خراش و تحریک پوستی بسیار کمتری می شودو به دلیل ریز بودن ذرات آن عایق الکتریسته نیز می باشد , بازگشت پذیری آن به طبیعت سریع انجام می شود .

در صورت مجاورت با بخار آب +PHدارد, جهت تولید اشکال هندسی از یک چسبنده لاتکس رزینی گرما سخت استفاده می شود که محصول تولید شده تحمل درجه حرارتی کمتر از نوع خالص آن را دارد.

حداکثر تحمل درجه حرارت آن در نوع خالص۷۵۰ºC است و در حالت غیر خالص و مخلوط با ماده چسباننده حداکثر در حدود ۳۵۰ºC را تحمل می کند .

به لحاظ کاربرد آن درعایقکاری صوتی می توان گفت , این ماده می تواد به عنوان عایق صوتی نیز به کار رود اما میزان جذب صوت بخصوص در فرکانسهای پائین با ضخامت عایق رابطه مستقیم دارد, در انواع خاص آن و در فرکانسهای صو تی بالا می تواند عایق خوبی به شمار آید.