(GLASS WOOL) پشم شیشه

پشم شیشه

پخش انواع پشم شیشه رول عایق حرارتی برودتی با ضخامت(۱اینچ ،۲ اینچ و …) و مدل های
درخواستی اعم از نخدار ، پشم شیشه مسلح ، فویل دار با مارک های معتبر شناخته شده و استاندارد به نرخ تجاری
از خصوصیات پشم شیشه می توان به عایق بودن در مقابل حرارت ، صوت ، مقاومت در برابر آتش و رطوبت و جذب آب اشاره کرد.

تعریف پشم شیشه

پشم شیشه محصولی است که از طبیعت بدست می آید . ماده اصلی تشکیل دهنده آن سیلیس و شیشه می باشد که پس از ذوب شدن وارد ماشینهای الیاف ساز معنی قابل حل در ترشحات و مایعات Bio-Soluble و تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز به شکل الیاف پشم مانند در می آید .فرمول مورد استفاده آریاناپارس دارای خواص فیزیولوژی بدن انسان می باشد که در صورت ورود به ششها ، سریعا” در مایع میان بافتی حل شده و دفع می گردد . بنابراین برای سلامت انسان کاملا” بی خطر است . خواص آن عبارتند از :

عایق حرارتی

پشم شیشه بعنوان یک عایق در مقابل جریان حرارت مقاوم است . حرارت و گرما یکی از اشکال انرژی است . با تقلیل و کند شدن جریان انتقال حرارت در سطوحی که از این عایق استفاده شده ، مقدار کمتری انرژی برای گرم کردن فضای آن در زمستان و خنک کردن آن در تابستان مصرف خواهد شد .هر چقدر میزان مقاومت حرارتی بیشتر باشد ، کیفیت عایق بهتر است . مقاومت حرارتی عایق پشم شیشه با ضخامت آن نسبت مستقیم و با ضریب انتقال حرارتی آن نسبت معکوس دارد .

عایق صوت

وجود وسایلی مانند تلویزیون ، رادیوپخش ، کامپیوتر ، جاروی برقی ، تلویزیون و … در منازل امروزی و وسائط نقلیه ای همچون اتومبیل ، هواپیما و غیره در خارج از خانه ، همگی منابع تولید سر و صدا و انتشار اصوات آزار دهنده ای می باشند که کمترین تأثیر مخرب آنها سلب آسایش و ایجاد فشارهای عصبی است .پشم شیشه در مقابل انتشار اصوات بسیار مقاوم است بطوریکه بعنوان مثال پشم شیشه ای با ضخامت ۱۰۰ میلیمتر قادر است تا شاخص کنترل انتقال صوت را بین ۴ تا ۱۲ پله ارتقاء دهد . استفاده از پشم شیشه در دیوارهای جانبی ، سقف و کف اتاقها دامنه نفوذ امواج مزاحم را کنترل کرده و تأثیر مطلوبی بر آرامش استراحت ، خواب و نهایتا” کیفیت زندگی می گذارد .

مقاومت در مقابل آتش

پشم شیشه آتش زا نیست و در مقابل شعله بسیار مقاوم بوده و از گسترش آتش سوزی جلوگیری می نماید . همچنین میزان دود ناشی از آن بسیار محدود و کم است .

مقاومت در مقابل رطوبت و جذب آب

جذب رطوبت در عایق پشم شیشه بسیار کم و قابل اغماض است . بعنوان مثال اگر رطوبت نسبی هوای محیط ۹۵% باشد ، میزان جذب رطوبت در فشار اتمسفر کمتر از ۵/۰ درصد حجم پشم شیشه خواهد بود . علاوه بر این ، محصول پشم شیشه در مجاورت آب خاصیتی بر خلاف لوله های موئین از خود بروز می دهد و آب را از خود دفع می نماید .

پروسه تولید پشم شیشه

پشم معدنی که از مذاب شیشه ساخته میشود. از معروف ترین و قدیمی ترین انواع عایقهاست . پشم شیشه شامل فیبرهای انعطاف پذیر شیشه است که از ذوب مواد اولیه شیشه به دست می آیددر حالت استاندارد ضخامت الیاف آن می بایست بین ۲/۳ الی ۴/۶ میکرون بوده که در این حالت محصول نرم تر بوده وخواص ارتجاعی خود را برای مدت بیشتر حفظ می کند و ریزش ذرات آن کمتر خواهد بود.

از انواع عایقهای سلول باز بوده و می تواند رطوبت محیط را جذب نمایدو در مجاورت با بخارآب(خصوصا در سطوح گرم )تولید اسید سیلیسیک می نمایدو اگر محافظت آن به نحو مطلوب انجام نشود باکتریها و قارچها در لایه های الیاف آن تکثیر پیدا می کنند.
در گسترش حریق بی اثر بوده و در مجاورت حریق گازهای سمی تولید نمی کندالیاف آن با سر سوزنی شکل بوده و اگر وارد نسوج ریه شود خارج نمی گردد و تماس آن با Cº۵۵۰پوست باعث خراشیدگی می شود, استمرار مجاورت در تنفس ذرات معلق آن می تواند باعث ایجاد بیماریهای تنفسی و پوستی شود, حداکثر تحمل حرارتی آن است.

اخیرا پشم شیشه های جدیدی تولید شده که از ترکیب مذاب دو نوع شیشه است که باعث کمتر شدن تحریک پوستی می گردد, و نیازی به چسباننده شیمیایی برچسباندن الیاف به هم ندارد تولید پشم شیشه در چگالی متوسط زیاد نیز انجام می شود که مقاومت حرارتی آنها قدری بیشتر از نوع قدیمی آن است

شکل پروسه تولید پشم شیشه