سازه فضاکار سه لایه

سازه فضاکار سه لایه

سازه فضاکار سه لایه اسپیس همانگونه که از نام آن پیداست، سازه ای است که از سه لایه شبکه سقف سازه فضایی تشکیل شده است. در سقفهای سه بعدی یا همان خرپای فضایی در نوع سه لایه و نه تک لایه ما با سه گروه اعضا و پیونده شبکه فضایی مواجه هستیم. اگر بخواهیم این ۳ دسته اجزای سقف های فضاکار را به ترتیب بخش بندی و عنوان نماییم، بصورت ذیل در خواهد آمد:

          الف : لایه رویین شبکه سقف سازه فضایی

           ب : لایه میانی سقف های مشبک فضاکار

           ج : لایه زیرین سقف های فضایی

برای تبین بیشتر موضوع می توان گفت: عملا لایه فوقانی سازه، شبکه ای از اعضا خرپا را تشکیل می دهد که زیرسازی پوشش سقف و نیز پوشانه های سقفی بر روی آن نصب می شوند. البته پر واضح است نخستین اجزای سازه نیز هستند که در ارتباط مستقیم با بارهای وارده زنده و مرده ساختار سازه هستند.

اما در خصوص لایه میانی سازه فضاکار می توان گفت: در حقیقت جان شبکه فضایی بوده و به همین دلیل از آن به عنوان جان سازه هم نام می برند و این اعضا وظیفه بسیار مهم انتقال بارهای وارده به لایه فوقانی و انتقال آنها به لایه زیرین و سپس نشیمنگاه ها و سر ستونها دارند.

درست حدس زده اید، لایه میانی در شبکه فضاکار نقش مهمی را ایفا می کند و طراحی و محاسبات آن نقش تعیین کننده ای در رفتار و پایداری سازه های فضایی بر عهده دارند. می دانیم سازه فضاکار سه لایه در حقیقت خرپایی سه وجهی یا سه بعدی بوده که بارهای وارده فشاری و نیز کششی را بخوبی و راحتی هدایت می کند و این مهم با نقش آفرینی لایه وسطی قاب فضایی عملیاتی می شود. البته ناگفته نماند بسیاری از تاسیسات اکتریکال، مکانیکال و هواسازها در این لایه عبور داده شده و نقش بسزایی در صرفه جویی فضایی و فضا سازی ایفا می کنند.

اگر بخواهیم در رابطه با لایه زیرین اسپیس فریم ها به نکته ای اشاره کنیم، چند ویژگی حائز اهمیت است:

        ۱. لایه پایینی قاب فضاکار چنانچه پوشیده نشود، از نظر بصری و زیبایی شناسی سازه های فضایی، نقشی مهم دارد.

           این یکی از  مهمترین علاقه معماران به استفاده از سازه های فضایی در پروژه ها است.

        ۲. لایه تحتانی اسپیس نقش باربری در اتصالات زیرین دارد.

            یعنی اگر ما بخواهیم پیش بینی برای نصب سقف کاذب، سیستم های نورپردازی، سیتم های سمعی و بصری مانند:

            نصب آمپلی فایرها داشته باشیم، جملگی به این لایه و قطعا اتصلات آن یعنی گوی ها پیوند داده می شوند.

        ۳. بطور کلی هر آنچه بهره بردار یا معمار محترم پروژه خرپای فضایی بزای اینترویو یا معماری داخلی مدنظر داشته و دارد،

            وظیفه اش بر عهده لایه پایینی است.

بطور کلی می توان گفت شبکه سازه فضایی سه لایه اسپیس یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین نوع سازه فضایی در بین انواع سازه های اسپیس است. چرا که برخورداری از حجم بالایی از مزایا، تنوع و کاربرد سبب کار سهل و سریع با این فرم مدول ها شده است و همیشه در بین مهندسان و کارفرمایان گزینه ای مطلوب و قابل تامل است.

چنانچه در خصوص سازه های فضاکار سه لایه اسپیس نیاز به اطلاعات بیشتری هستید، لطفا هم اکنون با ما تماس بگیرید.

با تشکر تیم تحقیق و پژوهش اسپیس

۰۱ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

 ۰۷ ۵۲ ۳۳۰ ۹۱۲ (۹۸+)

 

 

اجرای سازه فضاکار اصفهان

وزن هرمتر مربع سازه فضاکار

وزن هرمتر مربع سازه فضاکار

وزن هر متر مربع سازه فضاکار به عوامل متعدد و متنوعی بستگی دارد. بدیهی است اگر سازه مورد نظر در منطقه جغرافیایی واقع شده باشد که بار برف سنگینی دارد تا مکانی که به قول و قدیمی ها، سال تا ماه هم باران بخود نمی بیند چه برسد به برف، وزن سازه فضایی متفاوت خواهد بود.

حال فرض کنید کارفرما یا معمار سازه اسپیس فریم برای پوشانه سقف سازه سه بعدی، متریال شیشه را پیش بینی کرده باشد. پر واضح است وزن هر متر مربع سازه فضایی با زمانیکه بهره بردار پروژه سوله سازه فضایی، جنس پوشش سقف را ورق سینوسی ساده بدون پشم شیشه و توری مرغی یا کارتن پلاست در نظر گرفته، متفاوت خواهد بود.

اگر بخواهیم در مورد وزن هر متر مربع سازه فضایی اسپیس بیشتر سخن برانیم، می بایست به ابعاد یا حجم خود سازه سه بعدی اشاره کنیم. به دیگر سخن، می توان گفت: نسبت دهانه یا عرض سازه های فضاکار به طول و ارتفاع آن نسبت کاملا مستقیمی با مقادیر حجمی و وزنی اجزا سازه دارد.

به عبارتی بر اساس مدل هندسه اسپیس فریم ها و طراحی سازه های فضایی، دیتیل اعضا شبکه سقف بدست می آید. یعنی اگر ما در خروجی نرم افزار طراحی سازه های فضاکار یا مدلسازی سازه فضاکار از قطر لوله فلزی بالا با ضخامت بیشتر باید استفاده کنیم، لاجرم وزن اسکت فلزی بیشتری داریم تا هنگامیکه نیازی به چنین اعضایی نداریم.

البته موارد گفته شده فقط شامل المان سازه فضایی نمی شود، بلکه چنانچه در مدلسازی سازه فضایی ما از گوی توپر با قطر بالا استفاده کرده ایم، قاعدتا وزن هر متر مربع سازه فضایی اسپیس ما هم بیشتر می شود.

لذا علاوه بر موارد مذکور خاطر نشان می سازد، فاصله ستون ها در سازه فضاکار هم در وزن آن تاثیر مستقیم دارند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل به اخذ آگاهی بیشتر در زمینه عوامل تاثیر گذار دیگر بر وزن هرمتر مربع سازه فضاکار هم اکنون با ما تماس حاصل بفرمایید.

با تشکر واحد تحقیق و توسعه اسپیس

۰۱ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

 ۰۷ ۵۲ ۳۳۰ ۹۱۲ (۹۸+)

وزن هر متر مربع سازه فضایی

پروژه صفر تا صد طراحی، تولید و ساخت سازه فضایی هایپر شاهین شهر اصفهان، که در آن وزن هر متر بع سازه فضاکار سقف فضایی و فاصله ستون ها در سازه فضاکار نقش تعیین کننده ای در قیمت اجرای سازه فضایی داشت.