پرسش و پاسخ اسپیسی !

    • سبد مشترکی از پرسش های مخاطبان، مهندسان، پژوهشگران و مشتریان را گرد آورده ایم.
    • پاسخ های ما کوتاه، کاربردی و برای ترغیب شما به همراهی دوجانبه خواهتد بود، لطفا با ما همراه شوید.

باور ما

اسپیس بر این باور است که  هر پرسش مشاوره ای یا طراحی سازه فضاکار را نمی توان کوتاه پاسخ داد. شما چگونه می اندیشید؟

فرآیند ساخت

اسپیس در پروسه ساخت قطعات انواه سازه های فضاکار، فرآیند محور می نگرد. شما چگونه فکر می کنید؟

اجرای سازه های فضاکار

اسپیس بافت و نصب سازهای فضاکار را پروسه ای دقیق می پندارد. شما چگونه می بینید؟

بیشترین درخواست مشتریان از اسپیس

مشاوره سازه ای

درخواست مشاوره در خصوص سقف های مشبک فضایی در صدر مطالبات مخاطبان اسپیس است.

طراحی سازه

درخواست طراحی انواع سازه های فضاکار یکی از مهمترین اولویت های مشتریان اسپیس است.

ساخت سازه فضایی

سفارش ساخت و تولید قطعات سقف فضایی، ستون و بادبندها هدف اصلی مخاطبان اسپیس است.

اجرای سقف سازه فضایی

مونتاژ و منصب سازه های فضاکار بخش مکمل اسپیس بوده و مطالبه تمام خریداران اسپیس است.

نگاهی اجمالی به بیشترین پرسش های مخاطبان اسپیس

مشاوره اسپیسی چند؟! 

وقتی صحبت از مشاوره می شود، اکثر مخاطبان در مورد حق الزحمه آن می پرسند.

مشاوره اسپیس همیشه رایگان است!

هزینه طراحی سازه فضایی

هزینه طراحی سازه فضاکار اسپیس چگونه است؟

هزینه طراحی اسپیس به پروژه شما بستگی دارد!

قیمت سازه فضاکار 

قیمت سازه فضایی اسپیس بیشترین حجم پرسش مخاطبان است.

قیمت سازه های فضایی اسپیس به عوامل متعدد و متنوعی بستگی دارد  . . .

در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

اجرت نصب سازه فضاکار

اجرت نصب سازه های فضایی همواره در کنار قیمت ساخت و تولید سقف های فضاکار مطرح می شود.

اجرت نصب خرپای فضایی بستگی به عوامل گوناگونی دارد که در ادامه خواهیم گفت.

اکنون پرسش های اسپیسی شما !

لطفا برای مشاهده پاسخ بر روی پرسش ها کلیک فرمایید

بستگی دارد! هزینه یا قیمت سازه فضایی به عواملی مانند: طول،دهانه،ارتفاع، فواصل ستون ها، فرم یا معماری سازه فضاکار، جنس شبکه سقف، جغرافیای پروژه، کاربری سازه و غیره بستگی دارد.

پشتیبانی یا خدمات اسپیس شامل: مشاوره معماری و سازه ای، طراحی معماری و مدلینگ سازه فضایی، تهیه و تدوین دفترچه محاسبات سازه فضاکار، تهیه و تدوین اسناد مناقصات، نظارت بر پروژه های سازه فضایی، تهیه نقشه های تولید و شاپ فضاکار، ساخت قطعات سازه های فضایی، تولید سقف فضاکار و ستون و بادبندها، تولید زیرسازی پوشش های سقفی و دیواری سوله فضایی، تهیه نقشه های بافت سازه، تهیه نقشه نصب سازههای فضاکار، رنگ آمیزی سازه های فضایی و ستون و بادبندها، حمل و نقل سازه،دمونتاژ و جابجایی اسکلت فلزی، دمونتاژ و جابجایی سقفهای سازه فضاکار، تهیه نقشه های دمونتاژ سازه ای، ترمیم و تقویت سازه ها، نگهداری و تعمیرات سقف های فضاکار و غیره است.

تمامی قراردادهای اسپیس توسط واحد امورقراردادها تهیه و تنظیم می شود. بدیهی است توافقات حاصله بین مشتری و اسپیس اساس قرارداد طراحی سازه های فضایی اسپیس است.

توافقی است.

شما چگونه فکر میکنید؟! هم بله و هم خیر. یعنی چه؟! اگر در مرحله طراحی سازه های فضایی باشید، همیشه می توانید فرم یا معماری سازه فضلکار خود را تغییر دهید تا به طرح و مدل ایده آل و مطلوبتان برسید و اساسا وظیفه اسپیس همراهی شما تا رسیدن به نقطه مطلوبتان است. حال اگر در مرحله تولید یا پس از آن بخواهید مدل سازه فضایی را تغییر بدهید باز هم شدنی است لیکن متریال ساخته شده می بایست مورد بررسی قرارگیرد تا با کمترین پرت یا دور ریز ادامه مسیر دهیم.

بله، برای سازه های فضاکار، جرثقیل هم می توان نصب کرد. لازم است برای نصب جرثقیل سقفی، قبلا اطلاعات و جزئیات مورد نظرتان را با دفتر فنی اسپیس برای محاسبات سازه فضاکار اعلام نمایید.

هیچ گونه محدودیتی برای طراحی و ساخت دهانه های سازه های فضایی وجود ندارد. اساسا بسته به نیاز سنجی پروژه سازه های فضایی و الزاماتن معماری و سازه ای دهانه یا عرض سازه طراحی می شود. به عنوان نمونه اگر شما نیاز به سازه فضایی آشیانه هواپیماهای غول پیکر بویینگ یا ایرباس دارید، این مهم انجام شدنی است. حتی اگر نیاز دارید یک ورزشگاه یا استادیوم چند ده هزار نفره فوتبال امریکایی یا فوتبال را مسقف و سرپوشیده کنید، سازه های فضاکار اسپیس تنها گزینه پیش روی شماست.

رنگ سازه های فضاکار به عوامل مختلفی بستگی دارد. اجزا یا قطعات سازه های فضایی هرکدام بر اساس آلیاژ فولاد-کربن خود، خواصی را دارند که بر حسب نیاز یک پروژه الزامات پوششی قطعات متغیر و لاجرم متفاوت خواهد شد.

مثلا در آب و هوای شرجی یا مرطوب همچون شمال و جنوب جغرافیایی میهن عزیزمان ایران یا فضاهایی با کاربری مرطوب مانند: استخرها یا پارکهای آبی ما با گزینه های گوناگون متریال مصرفی شبکه سقف های فضایی و نیز کیفیت رنگ آمیزی اعضا و گره ها مواجهیم.

چون این پرسش کلی است و موارد متعددی تاثیر گذار بر انتخاب روش مطلوب و مناسب هر پروژه لازم است، پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر به این بخش مراجعه نمایید یا هم اکنون با واحد فنی مشورت نمایید:

۰۷ ۵۲ ۳۳۰ ۹۱۲ (۹۸+)

۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

۰۱ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

عزیزانی که در حوزه عمران یا معماری مطالعاتی دارند، نیک می دانند دفترچه محاسبات سازه فضاکار عملا شناسنامه سازه است. به عبارتی تمام نکات و جزئیاتی که برای بررسی و آنالیز محاسبات فنی یک سازه اعم از بارگذاری های زنده و مرده لازم است تا رعایت سایر استانداردهای مورد نظر سازه های فضایی تمام و کمال در دفترچه محاسبات خرپای فضایی مندرج و در دسترس دستگاه نظارت یا مشاور است. بدیهی است دفترچه محاسبات سازه های فضایی مهمترین بخش از فرایند ساخت و تولید و نصب سازه ها هستند.

اسپیس در دفترچه محاسبات سازه های فضایی خود، مشخصات جزئی و  کلی پروژه مورد نظر را همچون: جغرافیای زمین، نوع کاربری، احجام و ابعاد سازه فضایی، فرم سازه فضاکار، مختصات و نقشه های سازه فضاکار، جزئیات بارگذاری سیستم‌های مقاوم باربر ثقلی و جانبی، بارگذاری های جانبی، آیین‌نامه‌ها و نرم‌افزارهای مورد استفاده و نیز اهم اطلاعات لازمه برای خاک مانند: تنش مجاز و ضریب عکس‌العمل خاک و غیره را منعکس می کند.

چنانچه به اطلاعات بیشتری نیازدارید، لطفا از طریق این لینک مطلوبتان را پیگیری نموده یا هم اکنون با ما تماس حاصل فرمایید:

۰۷ ۵۲ ۳۳۰ ۹۱۲ (۹۸+) 

۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

۰۱ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

باتشکر از همراهی شما

در ستونگذاری سازه های فضاکار هیچگونه محدودیتی در کار نیست. به دیگر سخن باید گفت: براساس نیاز سنجی پروژه های سازه فضاکار و الزامات معماری، کرفرما یا بهره بردار سازه، می توان جای ستون ها را تعیین نمود. بدیهی است فواصل ستون ها هم تابعی از الزامات کارفرما است و ما برای جانمایی ستون ها محدودیتی نداریم.

بصورت کلی کارفرمایان بیشتر تمایل به استفاده از پوشانه های سقفی ساندویچ پانل یا ورق های گالوانیزه سینوسی بهمراه پشم شیشه و کارتن پلاست هستند.

اما این بدان معنا نیست که از سایر پوشش ها مانند: پلی کربنات، شیشه، کلزیپ، جی آر سی، پارچه و غیره صرفه نظر کرد. بلکه عرفا بنا به دلایل متعددی که در این مقال نمی گنجد، اکثرا پوشانه های مذکور مورد نظر کارفرمایان است.

سقف های سازه فضایی برای ارتفع خود محدودیتی ندارند. اساسا ارتفاع سازههای فضاکار تابعی از نیاز کارفرما یا معماری سازه است. یعنی بر اساس نیازسنجی اعلام شده، ارتفاع سقف های سازه فضایی تعیین و اجرا می شوند. شایان ذکر است در پروژه های خاص خرپای فضایی و بخصوص در فرمهای با معماری آزاد اکثرا ستون ها از خود شبکه سازههای فضاکار ساخته شده و بصورت پیوسته با سقف لحاظ می شوند و این زیبایی اسپیس فریم ها را دو چندان می نماید.

پرسش خوب و پر تکرار از سوی اکثر مشتریان اسپیس است. بدیهی است اگر فقط و فقط بخواهیم مقایسه قیمتی بین سوله و سازه فضاکار انجام بدهیم و اساسا کاری به مباحث مقاومت بسیار بالای سازه هایفضاکار، زیبایی منحصر بفرد و سبکی و سریع سازی آن ها و سایر موارد نداشته باشیم!! باید بگوییم در چه ابعادی و با چه مشخصاتی می خواهید اید چنین مقایسه ای انجامن دهید؟!

پر واضح است هرچه دهانه سازه مورد نظر ما بیشتر و بیشتر شود سازه فضاکار مقرون به صرفه تر شده به نحوی که اساسا قیاس سوله و سازه فضایی، خطا و عبث است و بدون شک سازه فضایی مقرون به صرفه تر و ارزانتر است.

جدا از آنکه سازه های مشبک فضاکار بدلیل سبکی سبب می شوند هزینه فونداشسون و ستون هم ارزان تر شود.

ستون های سازه های فضاکار از هر جنسی می توانند باشند و اساسا هیچگونه محدودیتی در تعیین متریال ستون وجود ندارد. ستون خرپاهای فضایی می توانند از بتن یا فلز باشند.

خیر. به هیچ وجه پوشش سقف مستقیما به اعضا یا اجزا سازه های فضایی جوش نمی شوند. بلکه بسته به انتخاب نوع پوشش سقفی سازه فضایی، زیرسازی یا شاسی کشی متناسب با آن ساخته و نبر روی شبکه سقف سازه فضایی قرار می گیرد تا بستر مناسب برای قرارگیری پوشانه سقفی مطلوب بر روی سازه های فضاکار محیا شود.

بله. اسپیس از یک دهه ی قبل تا کنون، دارای نماینده سازه فضایی عراق اسپیس است. شما می توانید پروژه های متعدد و متنوع سازه فضایی اسپیس را از جنوب تا شمال عراق از نزدیک مشاهده نمایید. اسپیس از شهر بندری بصره تا کرکوک در اقلیم کردستان عراق سازه های فضایی ماندگاری را به یادگار گذاشته است.

ما فقط در شهر نجف اشرف سقف های فضایی گوناگونی شامل: طراحی، ساخت و نصب تحویل کارفرمایان عراقی داده ایم. پروژه های خاص، زیبا و منحصر بفرد.

به عنوان نمونه؛ پروژه اسکای لایت سازه فضایی گنبدی دو پوسته بیضوی دارای درزانقطاع مگا سنتر  شهر حله، سازه ای در نوع خود کم نظیر است که توسط اسپیس طراحی، تولید و اجرا شده است. 

بله. اسپیس بصورت تخصصی در حوزه باز یا دمونتاژ نمودن سازه های فضایی فعالیت داشته و با تهیه و مدلینگ نقشه های دمونتاژ سازه فضایی، نسبت به جابجایی هر سازه فضایی اقدام می نماید.

ممنون از پرسش شما. عرفا قیمت سازه های فضایی بر اساس مترمربع سطح سایه انداز یا مساحت لایه رویین سازه فضاکار محاسبه و ملاک قرار میگیرد. البته می توان بر اساس فهرست بها یا کیلوگرم هم قیمت سازه فضایی را برآورد نمود. 

جنس گوی سازه های فضاکار معمولا CK45 است.

سازه های فضاکار دارای انواع معماری یا فرم ها هستند. بصورت کلی باید گفت: هر فرمی را که متصور باشید، فقط با سازه فضایی است که می توانید آنرا مدل، طراحی، محاسبه، تولید و اجرا کنید. انواع فرم های سازه فضایی تخت، سازه فضاکار قوسی (چلیک)، سازه های فضایی گنبدی و بیضوی، خرپاهای فضاکار هرمی، سازه شیبدار، فرم های سازه فضایی آزاد و خاص و غیره تماما توسط اسپیس اجرا می شوند.

سازه های فضاکار ابتدا باید بافته یا مونتاژ شده و سپس نصب شوند. البته برخی موارد هر دو بصورت همزمان انجام می شوند. به عبارتی باید گفت، بر اساس نقشه بافت که با شرایط جغرافیای، میزان دسترسی، شرایط جوی و فرم و معماری سازه فضایی ارتباط مستقیم دارد، روش و مکانیسم عملیاتی مونتاژ و نصب پیش بینی و اجرا می شود.

بدیهی است برای هر حالتی، راه حلی جداگانه وجود دارد، که دفتر فنی اسپیس آن را بررسی و انتخاب می کند. اما بطور کلی روش های مرسوم نصب سازه فضاکار عبارتند از؛

الف: بافت تمام سازه فضایی بر روی زمین و سپس انتقال بر روی نشیمنگاه های سازه فضاکار بر سر ستون ها.(معروف به حالت یکجا)

ب: مونتاژ دهانه اول سازه بر روی زمین با بخش کوچکی از طول سازه بر روی زمین، سپس نصب همان دهانه بر سرستون ها و ادامه فرایند نصب بصورت بافت و نصب درجا در ارتفاع. (معروف به حالت بلوکی)

ج: بافت و نصب بصورت سه وجهی یا پنجه ای که با جرثقیا سبک یا قرقره بالا کشیده و مانند قطعات پازل بهم جوینت (متصل) می شوند.(معروف به حالت پنجه ای)

د: در فرمهای خاص یا گنبدی و هرمی، رج به رج یا بصورت شعاعی و ردیفی از دور یا حاشیه سازه مونتاژ شروع تا به تدریج به مرکز و یا کانون سازه نزدیک شوند. در این حالت ممکن است بر اساس میزان دسترسی از جرثقیل، ستون موقت(شمع) یا داربست هم بهره گیرند.