دانستنیهای سازه فضاکار

خوب است بدانیم همه موجودات در فضای سه‌بعدی بوده و همه در این فضای سه وجهی در حال زندگی هستیم. در حقیقت اساسا طبیعت سه بعدی بوده و هر آنچه در طبیع است سه بعدی است. از یک درخت تا اسکلت انسان تماما رفتار و ماهیتی سه بعدی دارند. هر سازه یا ساختاری، فضای سه‌بعدی یا سه وجهی را پر نموده و دارای رفتاری سه بعدی است.

سازه فضایی سائوپولو در برزیل یک نمونه خاص از سازه های فضاکار دو لایه است. ساختمان نمایشگاهی در سائوپولو برزیل دارای محوطه ای عظیم به مساحت ۲۶۰ متر مربع در ۲۶۰ متر مربع است. سازه نماشیگاه سائوپولو بر روی فقط ۲۵ ستون نصب شده است. سازه فضایی سائوپولو از ۴۸۰۰۰ المان لوله ای شکل از جنس آلومینیوم ساخته شده است.

جالب است بدانید آشیانه هواپیمایی فرودگاه لندن با دهانه ای معادل ۱۳۸ متر بدون ستون از سازه های فضایی دولایه خاص است.

الکساندر گراهام بل اولین مهندسی بود که توانست در سال ۱۹۰۶ میلادی برای نخستین مرتبه، شبکه ای متشکل از چند لایه برای پرواز کایت طراحی و بسازد، در حقیقت این اولین نمونه مهندسی شده سازه های فضایی محسوب می شود.

پروفسور هشیار نوشین بنیان گذار مفهوم جبر فرمکس (formex algebra) هستند. 

سازه فضایی موزه لوور فرانسه یکی از جاذبه های موزه با نمایی زیبا و خاص است. هرم سازه فضاکار اصلی این موزه  ۶/۲۱ متر ارتفاع داشته و طول هر ضلع این هرم ۳۵ متر است. شیب هر یک از اضلاع هرم سازه فضایی لوور ۵۱ درجه است. سازه فضایی هرمی موزه از ۶۰۰ المان لوله ای شکل با ۲۱۰۰۰ پیونده ساخته شده است.

لطفا دانش خود را با همه تقسیم نمایید

پیشنهاد می کنیم از طریق تماس با ما، دانش و آگاهی خود را با دیگران به اشتراک گذارید

به پشتیبانی نیاز دارید؟

پشتیبانی برای تحقیق و پژوهش؛

چنانچه برای تحقیق و پژوهش خود در زمینه سازه های های تک و سبک نیاز به پشتیبانی دارید، با واحد تحقیق و پژوهش اسپیس تماس بگیرید.

لطفا با ما همراه شوید

انتشار رایگان با نام خودتان

چنانچه تمایل داشته باشید؛

می توانید مقالات، یادداشت ها یا گزارش های علمی و پژوهشی خود را در بخش مقالات اسپیس با دیگران به اشتراک بگذارید.

لطفا با ما همرا شوید

تألیفات استاد نوشین

  • تاشه پردازی فرمکسی
  • تاشه پردازی چند رخی‌ها به کمک رایانه
  • گنبدهای اسکالوپ
  • تاشه پردازی سازه‌های فضا کار
استاد نوشین

ایران

پروفسور هوشیار نوشین ” پدر سازه فضاکار ” ایران هستند. اگر بخواهیم یک نمونه از طراحی های پروفسور در ایران و جهان را عنوان نماییم، می توان به طراحی آشیانه هواپیماهای ۷۴۷ در فرودگاه لندن و استادیوم ورزشی تختی در تهران اشاره نمود.

پروفسور هوشیار نوشین

جهان

پروفسور هوشیار نوشین در حقیقت ” از پیشگامان سازه فضاکار ” جهان هستند. برای پاسداشت بیش از نیم قرن کوشش و تحقیق استاد نوشین در راستای شناساندن سازه های فضایی به جهان، انجمن سازه های پوسته ای و سازه های فضاکار (IASS) دانشگاه MIT بوستون، مدال ارزشمند Torroja را به این دانشمند بزرگ اهدا نمود. خوب است بدانید مدال اهدایی به استاد در ۴۴ سال گذشته فقط به ۲۶ دانشمند تقدیم شده است. 

پروفسور هوشیار نوشین

پروفسور نوشین در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی ( ۱۹۳۴ م ) در تهران متولد شد.

ایشان اولین مدرک خود را در سال ۱۳۳۸ از دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی عمران دریافت کرد.

نوشین سپس موفق به اخذ مدرک DIC (Diploma of Imperial College) مهندسی سازه از کالج سلطنتی و همچنین اخذ مدرک دکترای سازه های فضاکار  از دانشگاه لندن شد.

  • ریاست هیأت تحریریه مجله جهانی سازه های فضاکار به مدت ۲۰ سال
  • مبدع برنامه Formian در زمینه تاشه پردازی

پروفسور نوشین نخستین کار آکادمیک جدی خویش را سال ۱۹۶۳  ( ماه May ) در هنگام ورود به دپارتمان مهندسی عمران کالج  بترسی (Battersea College) (نام قبلی دانشگاه Surrey) با سمت دستیار استاد شروع کرد.

نوشین در مقام استاد، ریدر (درجه ای در دانشگاه های انگلستان که بالاتر از مقام استادی است) به فعالیت پرداخت.

ایشان رهبری تحقیق در خصوص سازه های فضاکار را در مرکز تحقیقات دانشگاه لندن به مدت ۲۸ سال عهده دار بودند.