نصب پوشش سازه فضاکار

نصب پوشش سازه فضاکار

نصب پوشش سازه فضاکار یکی از مراحل پایانی اتمام پروژه EPC سازه های فضایی است.

تیم اسپیس همواره به کارفرمایان و مهندسین مشاور پیشنهاد می کند، در طراحی و تعریف پروژه سازه فضایی خود قبل از هر تصمیمی، نوع و جنس پوشانه سقف سازه های فضاکار خود را معین نمایند.

پرواضح است که پوشانه سقف سازه فضاکار نسبت مستقیمی با محاسبات و دیتیل های اجرایی زیرسازی پوشش سقف خرپای فضایی دارد. از آنجا که هر پوششی برای نصب بر روی سقف های سه بعدی دارای ویژگی های خاص و منحصر بفرد خد است، لاجرم جزئیات اتصال های زیرسازی سقف سوله فضایی نیز متفاوت بوده و در نرخ زمان و هزینه اجرای پروزه سقف سازه فضاکار تاثیر مستقیمی دارد.

دفتر فنی و مهندسی اسپیس با رعایت ملاحظات مذکور، اقدام به مدلینگ سازه فضاکار و انجام محاسبات و آنالیز سقف سازه فضایی می نماید. لذا پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی، نخست بر اساس نیاز و تعریف پروژه سقف های فضاسازه اقدام نموده و طرح مقدماتی سازه فضایی را پیگیری فرمایید.

در ادامه می توانید با برخی ملاحظات و فرایند کاری نصب انواع پوشانه های سازه فضایی که در ذیل به آن اشاره می شود، موضوع را پیگیری فرمایید:

الف: نصب پوشانه ساندویچ پانل سقف سازه فضاکار

ب: نصب پوشانه ورق، پشم شیشه و کارتن پلاست سقف سازه فضاکار

ج: نصب پوشانه پلی کربنات سقف سازه فضاکار

د: نصب پوشانه شیشه سقف سازه فضاکار

پوشش و نصب ساندویچ پانل سازه فضاکار سازه فضایی قوسی ورزشگاه اصفهان

بهترین پوشانه برای سقف سازه فضایی چیست؟

بهترین پوشانه برای سقف سازه فضایی چیست؟

بهترین پوشانه برای سقف سازه فضایی بستگی دارد به کاربری سازه فضاکار مورد نظر و نیز معماری سازه های فضایی. به دیگر سخن، زمانی که در جستجوی انتخاب بهترین پوشش برای سقفهای سازه فضاکار هستیم، لازم است نیاز سنجی خود از پروژه سازه اسکلت فلزی و الزامات الکتریکال و مکانیکال خود از سایت را بدانیم.

پرواضح است هر پوشانه ای برای پوشش سقف های خرپای فضایی دارای مزایا و بعضا معایبی هستند که در اینجا پرداختن به تمام آنها میسور نبوده و در فرصتی دیگر بصورت مقایسه ای به آن خواهیم پرداخت. اما در این مقال بر آنیم تا بر اساس بیشترین میزان کاربرد و سفارش مشتریان اسپیس به توضیح برخی پوشانه های مطلوب و پرسفارش بپردازیم.

اگر بخواهیم فقط بر اساس میزان بیشترین حجم سفارش پوشانه موضوع را ادامه دهیم، بهتر است از ساندویچ پانل سقفی نام ببریم. عموما بدلیل سبکی، زیبایی، عایق صوت، عایق دما و سرعت در ساخت و نصب، ساندویچ پانل سقفی یکی از پرسفارش ترین پوشانه ها برای پوشش سقف شبکه سازه های فضاکار است.

عرفا ساندویچ پانل سقفی که در توصیه کارشناسان دفتر فنی اسپیس به مشتریان بخش زیادی از سفارش را بخد اختصاص داده، ساندویچ پانل سقفی با فوم پلی یورتان است. در حقیقت تجربه ما نشان داده است ساندویچ پانل هایی که از فوم پلی استایرن تهیه و تولید شده اند به مراتب از کیفیت پایین تری نسبت به ساندویچ پانل با فوم میانی پلی اورتان (یورتان) بر خوردار هستند.

شایان ذکر است ار ما در اینجا نخست به سراغ پوشش ساندویچ پانل برای پوشیدن سقف سیستم خرپای فضایی رفتیم، صرفا بر اساس گستردگی میزان کاربرد در تیپ عمومی سقفهای مدولار اسپیس است و نه چیز دیگر. به دیگر سخن باید گفت ساندویچ پانل سقفی برای فرم های معماری سازه های فضایی با فرم چلیک، تخت و شیبدار بیشترین حجم کاربرد را دارد. چرا که سهولت و سرعت در میزان تولید و نصب آن در کنار عایق مطلوب از منظر صوت و دما بر دامنه کاربرد آن در این فرم های معماری سازه ای افزوده است.

بنابراین به ترتیب اولویت در فرم های معماری مذکور سازه های اسپیسی، پس از ساندویچ پانل می توانیم به سراغ کاربرد ترکیبی ورق سینوسی، پشم شیشه و کارتن پلاست برویم. ترکیبی که علاوه بر جذابیت اقتصادی، از صرفه جویی زمانی در تهیه، تولید و نصب نیز برخوردار است.

اما اگر بدنبال بهره برداری از نور در طول روز و نیز صرفه جویی انرژی برای روشنایی سازه خود هستید، توصیه ما استفاده ترکیبی از انواع پوشانه های شفاف همچون: پلی کربنات ها یا شیشه هستیم، هر چند از نظر قیمتی برای کارفرمایان از جذابیت کمتری در مقایسه با مزایای آن برخوردار است.

علی ایحال باید گفت برای پوشانه سقف های سازه فضاکار ما هیچگونه محدودیتی در کاربرد پوشش ها نداریم، لیکن قبل از سفارش ساخت سیستم سقف سه بعدی لازم است پوشش مطلوب انتخاب شده تا وزن مخصوص آن و نیز کیفیت آب بندی و هوا بندی آن بررسی و در محاسبات لحاظ شود.

خوب است بدانید ما در پوشش سقف سازه فضاکار می توانیم از پوشش بتنی جی آر سی، الیاف کربن، پارچه های گوناگون و نیز قاب های چوبی بهره بگیریم لیکن قبل از هر چیز لازم است نیاز سنجی مربوطه در کنار آنالیز توجیه معماری، سازه ای و اقتصادی مورد توجه کارفرمای محترم قرار بگیرد تا حداکثر رضایت را از انتخاب خود بهمراه داشته باشد.

اگر نیاز به کسب اطلاعات تخصصی و مقایسه ای بیشتری برای تصمیم گیری در خصوص برگزیدن طرح پوشش مناسب پروژه سازه فضاکار خود هستید، پیشنهاد می کنیم هم اکنون با کارشناسان خویش در واحد فنی اسپیس تماس حاصل فرمایید.

با سپاس از همراهی شما

واحد تحقیق تو توسعه اسپیس

پوشش و نصب ساندویچ پانل سازه فضاکار سازه فضایی قوسی ورزشگاه اصفهان

پوشش و نصب ساندویچ پانل سقفی سازه فضایی چلیک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سازه فضاکار سه لایه

سازه فضاکار سه لایه

سازه فضاکار سه لایه اسپیس همانگونه که از نام آن پیداست، سازه ای است که از سه لایه شبکه سقف سازه فضایی تشکیل شده است. در سقفهای سه بعدی یا همان خرپای فضایی در نوع سه لایه و نه تک لایه ما با سه گروه اعضا و پیونده شبکه فضایی مواجه هستیم. اگر بخواهیم این ۳ دسته اجزای سقف های فضاکار را به ترتیب بخش بندی و عنوان نماییم، بصورت ذیل در خواهد آمد:

          الف : لایه رویین شبکه سقف سازه فضایی

           ب : لایه میانی سقف های مشبک فضاکار

           ج : لایه زیرین سقف های فضایی

برای تبین بیشتر موضوع می توان گفت: عملا لایه فوقانی سازه، شبکه ای از اعضا خرپا را تشکیل می دهد که زیرسازی پوشش سقف و نیز پوشانه های سقفی بر روی آن نصب می شوند. البته پر واضح است نخستین اجزای سازه نیز هستند که در ارتباط مستقیم با بارهای وارده زنده و مرده ساختار سازه هستند.

اما در خصوص لایه میانی سازه فضاکار می توان گفت: در حقیقت جان شبکه فضایی بوده و به همین دلیل از آن به عنوان جان سازه هم نام می برند و این اعضا وظیفه بسیار مهم انتقال بارهای وارده به لایه فوقانی و انتقال آنها به لایه زیرین و سپس نشیمنگاه ها و سر ستونها دارند.

درست حدس زده اید، لایه میانی در شبکه فضاکار نقش مهمی را ایفا می کند و طراحی و محاسبات آن نقش تعیین کننده ای در رفتار و پایداری سازه های فضایی بر عهده دارند. می دانیم سازه فضاکار سه لایه در حقیقت خرپایی سه وجهی یا سه بعدی بوده که بارهای وارده فشاری و نیز کششی را بخوبی و راحتی هدایت می کند و این مهم با نقش آفرینی لایه وسطی قاب فضایی عملیاتی می شود. البته ناگفته نماند بسیاری از تاسیسات اکتریکال، مکانیکال و هواسازها در این لایه عبور داده شده و نقش بسزایی در صرفه جویی فضایی و فضا سازی ایفا می کنند.

اگر بخواهیم در رابطه با لایه زیرین اسپیس فریم ها به نکته ای اشاره کنیم، چند ویژگی حائز اهمیت است:

        ۱. لایه پایینی قاب فضاکار چنانچه پوشیده نشود، از نظر بصری و زیبایی شناسی سازه های فضایی، نقشی مهم دارد.

           این یکی از  مهمترین علاقه معماران به استفاده از سازه های فضایی در پروژه ها است.

        ۲. لایه تحتانی اسپیس نقش باربری در اتصالات زیرین دارد.

            یعنی اگر ما بخواهیم پیش بینی برای نصب سقف کاذب، سیستم های نورپردازی، سیتم های سمعی و بصری مانند:

            نصب آمپلی فایرها داشته باشیم، جملگی به این لایه و قطعا اتصلات آن یعنی گوی ها پیوند داده می شوند.

        ۳. بطور کلی هر آنچه بهره بردار یا معمار محترم پروژه خرپای فضایی بزای اینترویو یا معماری داخلی مدنظر داشته و دارد،

            وظیفه اش بر عهده لایه پایینی است.

بطور کلی می توان گفت شبکه سازه فضایی سه لایه اسپیس یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین نوع سازه فضایی در بین انواع سازه های اسپیس است. چرا که برخورداری از حجم بالایی از مزایا، تنوع و کاربرد سبب کار سهل و سریع با این فرم مدول ها شده است و همیشه در بین مهندسان و کارفرمایان گزینه ای مطلوب و قابل تامل است.

چنانچه در خصوص سازه های فضاکار سه لایه اسپیس نیاز به اطلاعات بیشتری هستید، لطفا هم اکنون با ما تماس بگیرید.

با تشکر تیم تحقیق و پژوهش اسپیس

۰۱ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

 ۰۷ ۵۲ ۳۳۰ ۹۱۲ (۹۸+)

 

 

اجرای سازه فضاکار اصفهان

وزن هرمتر مربع سازه فضاکار

وزن هرمتر مربع سازه فضاکار

وزن هر متر مربع سازه فضاکار به عوامل متعدد و متنوعی بستگی دارد. بدیهی است اگر سازه مورد نظر در منطقه جغرافیایی واقع شده باشد که بار برف سنگینی دارد تا مکانی که به قول و قدیمی ها، سال تا ماه هم باران بخود نمی بیند چه برسد به برف، وزن سازه فضایی متفاوت خواهد بود.

حال فرض کنید کارفرما یا معمار سازه اسپیس فریم برای پوشانه سقف سازه سه بعدی، متریال شیشه را پیش بینی کرده باشد. پر واضح است وزن هر متر مربع سازه فضایی با زمانیکه بهره بردار پروژه سوله سازه فضایی، جنس پوشش سقف را ورق سینوسی ساده بدون پشم شیشه و توری مرغی یا کارتن پلاست در نظر گرفته، متفاوت خواهد بود.

اگر بخواهیم در مورد وزن هر متر مربع سازه فضایی اسپیس بیشتر سخن برانیم، می بایست به ابعاد یا حجم خود سازه سه بعدی اشاره کنیم. به دیگر سخن، می توان گفت: نسبت دهانه یا عرض سازه های فضاکار به طول و ارتفاع آن نسبت کاملا مستقیمی با مقادیر حجمی و وزنی اجزا سازه دارد.

به عبارتی بر اساس مدل هندسه اسپیس فریم ها و طراحی سازه های فضایی، دیتیل اعضا شبکه سقف بدست می آید. یعنی اگر ما در خروجی نرم افزار طراحی سازه های فضاکار یا مدلسازی سازه فضاکار از قطر لوله فلزی بالا با ضخامت بیشتر باید استفاده کنیم، لاجرم وزن اسکت فلزی بیشتری داریم تا هنگامیکه نیازی به چنین اعضایی نداریم.

البته موارد گفته شده فقط شامل المان سازه فضایی نمی شود، بلکه چنانچه در مدلسازی سازه فضایی ما از گوی توپر با قطر بالا استفاده کرده ایم، قاعدتا وزن هر متر مربع سازه فضایی اسپیس ما هم بیشتر می شود.

لذا علاوه بر موارد مذکور خاطر نشان می سازد، فاصله ستون ها در سازه فضاکار هم در وزن آن تاثیر مستقیم دارند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل به اخذ آگاهی بیشتر در زمینه عوامل تاثیر گذار دیگر بر وزن هرمتر مربع سازه فضاکار هم اکنون با ما تماس حاصل بفرمایید.

با تشکر واحد تحقیق و توسعه اسپیس

۰۱ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷ (۹۸۲۱+)

 ۰۷ ۵۲ ۳۳۰ ۹۱۲ (۹۸+)

وزن هر متر مربع سازه فضایی

پروژه صفر تا صد طراحی، تولید و ساخت سازه فضایی هایپر شاهین شهر اصفهان، که در آن وزن هر متر بع سازه فضاکار سقف فضایی و فاصله ستون ها در سازه فضاکار نقش تعیین کننده ای در قیمت اجرای سازه فضایی داشت.

 

مدلینگ سازه فضایی

مراحل طراحی سازه فضایی چیست؟

مراحل طراحی سازه فضاکار در دفتر فنی تیم اسپیس شامل فرآیندهای مهندسی ذیل است:

 

الف: طراحی اولیه سازه فضایی و مدلینگ سه بعدی خرپای فضایی که عرفا هندسه سه بعدی سازه مورد آنالیز و بررسی قرار می گیرد.

ب: اعمال بارگذاری و تجزیه و تحلیل رفتار سازه فضاکار بصورت کلی و جزئی به منظور تهیه و تدوین دفترچه محاسبات سازه فضایی در این مرحله صورت می پذیرد.

ج: کنترل اجزا شبکه سازه های فضاکار بخصوص اتصالات سازه فضایی و تدقیق در انتخاب مناسب قطعات سازه برای تحمل بارهای وارده بر سیستم خرپای فضایی.

د: استخراج نقشه های شاپ سازه فضایی و نقشه های تولید قطعات خرپا مانند : گوی، المان و بشقابک و غیره.

س: تهیه و آماده سازی نقشه های مونتاژ سازه فضاکار که اصطلاحا به آنها نقشه های بافت نیز می گویند.

و: تهیه نقشه نصب سازه فضایی که مستلزم تعیین روش نصب سازه فضاکار است.

 

پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر نسبت به پروسه کار دفتر فنی سازه فضایی، هم اکنون با ما تماس بگیرید.

با تشکر واحد تحقیق و توسعه مجموعه اسپیس ۰۷ ۲۷ ۴۸ ۷۷