پوشش و نصب ساندویچ پانل سازه فضاکار سازه فضایی قوسی ورزشگاه اصفهان

بهترین پوشانه برای سقف سازه فضایی چیست؟

بهترین پوشانه برای سقف سازه فضایی چیست؟

بهترین پوشانه برای سقف سازه فضایی بستگی دارد به کاربری سازه فضاکار مورد نظر و نیز معماری سازه های فضایی. به دیگر سخن، زمانی که در جستجوی انتخاب بهترین پوشش برای سقفهای سازه فضاکار هستیم، لازم است نیاز سنجی خود از پروژه سازه اسکلت فلزی و الزامات الکتریکال و مکانیکال خود از سایت را بدانیم.

پرواضح است هر پوشانه ای برای پوشش سقف های خرپای فضایی دارای مزایا و بعضا معایبی هستند که در اینجا پرداختن به تمام آنها میسور نبوده و در فرصتی دیگر بصورت مقایسه ای به آن خواهیم پرداخت. اما در این مقال بر آنیم تا بر اساس بیشترین میزان کاربرد و سفارش مشتریان اسپیس به توضیح برخی پوشانه های مطلوب و پرسفارش بپردازیم.

اگر بخواهیم فقط بر اساس میزان بیشترین حجم سفارش پوشانه موضوع را ادامه دهیم، بهتر است از ساندویچ پانل سقفی نام ببریم. عموما بدلیل سبکی، زیبایی، عایق صوت، عایق دما و سرعت در ساخت و نصب، ساندویچ پانل سقفی یکی از پرسفارش ترین پوشانه ها برای پوشش سقف شبکه سازه های فضاکار است.

عرفا ساندویچ پانل سقفی که در توصیه کارشناسان دفتر فنی اسپیس به مشتریان بخش زیادی از سفارش را بخد اختصاص داده، ساندویچ پانل سقفی با فوم پلی یورتان است. در حقیقت تجربه ما نشان داده است ساندویچ پانل هایی که از فوم پلی استایرن تهیه و تولید شده اند به مراتب از کیفیت پایین تری نسبت به ساندویچ پانل با فوم میانی پلی اورتان (یورتان) بر خوردار هستند.

شایان ذکر است ار ما در اینجا نخست به سراغ پوشش ساندویچ پانل برای پوشیدن سقف سیستم خرپای فضایی رفتیم، صرفا بر اساس گستردگی میزان کاربرد در تیپ عمومی سقفهای مدولار اسپیس است و نه چیز دیگر. به دیگر سخن باید گفت ساندویچ پانل سقفی برای فرم های معماری سازه های فضایی با فرم چلیک، تخت و شیبدار بیشترین حجم کاربرد را دارد. چرا که سهولت و سرعت در میزان تولید و نصب آن در کنار عایق مطلوب از منظر صوت و دما بر دامنه کاربرد آن در این فرم های معماری سازه ای افزوده است.

بنابراین به ترتیب اولویت در فرم های معماری مذکور سازه های اسپیسی، پس از ساندویچ پانل می توانیم به سراغ کاربرد ترکیبی ورق سینوسی، پشم شیشه و کارتن پلاست برویم. ترکیبی که علاوه بر جذابیت اقتصادی، از صرفه جویی زمانی در تهیه، تولید و نصب نیز برخوردار است.

اما اگر بدنبال بهره برداری از نور در طول روز و نیز صرفه جویی انرژی برای روشنایی سازه خود هستید، توصیه ما استفاده ترکیبی از انواع پوشانه های شفاف همچون: پلی کربنات ها یا شیشه هستیم، هر چند از نظر قیمتی برای کارفرمایان از جذابیت کمتری در مقایسه با مزایای آن برخوردار است.

علی ایحال باید گفت برای پوشانه سقف های سازه فضاکار ما هیچگونه محدودیتی در کاربرد پوشش ها نداریم، لیکن قبل از سفارش ساخت سیستم سقف سه بعدی لازم است پوشش مطلوب انتخاب شده تا وزن مخصوص آن و نیز کیفیت آب بندی و هوا بندی آن بررسی و در محاسبات لحاظ شود.

خوب است بدانید ما در پوشش سقف سازه فضاکار می توانیم از پوشش بتنی جی آر سی، الیاف کربن، پارچه های گوناگون و نیز قاب های چوبی بهره بگیریم لیکن قبل از هر چیز لازم است نیاز سنجی مربوطه در کنار آنالیز توجیه معماری، سازه ای و اقتصادی مورد توجه کارفرمای محترم قرار بگیرد تا حداکثر رضایت را از انتخاب خود بهمراه داشته باشد.

اگر نیاز به کسب اطلاعات تخصصی و مقایسه ای بیشتری برای تصمیم گیری در خصوص برگزیدن طرح پوشش مناسب پروژه سازه فضاکار خود هستید، پیشنهاد می کنیم هم اکنون با کارشناسان خویش در واحد فنی اسپیس تماس حاصل فرمایید.

با سپاس از همراهی شما

واحد تحقیق تو توسعه اسپیس

پوشش و نصب ساندویچ پانل سازه فضاکار سازه فضایی قوسی ورزشگاه اصفهان

پوشش و نصب ساندویچ پانل سقفی سازه فضایی چلیک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *